Sæsonens udvalgte klubskifter

Her følger en oversigt over de mest interessante klubskifter i mændenes og kvindernes Håndboldliga op til sæsonen 2004/2005:

Mænd

GOG:

Tilgang: Kasper Jørgensen (Grasshoppers, Schweiz), Nicklas Grundsten (Hammarby, Sverige), Søren Haagen, (egne rækker).

Afgang: Jakob Larsen (St. Raphaël, Frankrig), Kim Andersen (Tvis Holstebro), Claus Jacob Jensen (Svendborg).

Træner: Carsten Albrektsen.Kolding:

Tilgang: Jesper Nøddesbo (Tvis Holstebro).

Afgang: Thomas Sivertsson (træner), Kim Nielsen (Tvis Holstebro), Ole Grening (TMS Ringsted).

Træner: Ulf Sivertsson.AaB:

Tilgang: Rune Skjærvold (Bjerringbro), Kenneth Klev (Sandefjord, Norge), Troels Møller (Aalborg HK), Marco Botin (Brønderslev), Jørgen Henriksen (Ikast).

Afgang: Christian Back (Ajax), Robert Savkovic (Helsinge), Jesper Kock (Tvis Holstebro), Lars Dissing (Silkeborg-Voel).

Træner: Anders Fältnäs.Skjern:

Tilgang: Ragnar Oskarsson (Dunkerque, Frankrig).

Afgang: Michael V. Knudsen (Viborg), Kristian Gjessing (Altea, Spanien), Henrik Sloth (Horsens), Jonas Degnbol (Århus GF).

Træner: Aron Kristjansson (ny).Tvis Holstebro:

Tilgang: Morten Sejer (Ajax), Kim Andersen (GOG), Jesper Kock (AaB), Kim Nielsen (Kolding), Frode Kristiansen (Stavanger, Norge), Jonas Aaen (Brønderslev), Henrik Pehrsson (Skive).

Afgang: Jesper Nøddesbo (Kolding), Toke Holst (Århus GF), Jesper Steenholt (Ikast), Aron Kristjansson (træner i Skjern), Jan T. Nielsen (Nykøbing M).

Træner: Bent Nyegaard.FCK Håndbold:

Tilgang: Frank Løke (Schwerin, Tyskland), Daniel Ragnarsson (Torrevieja, Spanien), Kasper Friis (Hillerød), Simon Hammer (Skive), Kristian Meldgaard (Ikast).

Afgang: Marcus Cleverly (Ossweil, Tyskland), Lars Felskov (Sverige), John Kristensen (Sverige), Anders Rasmussen (Ajax).

Træner: Mik Hagenbo.Århus GF:

Tilgang: Toke Holst (Tvis Holstebro), Sturla Asgeirsson (IR, Island), Bilal Suman (Barekaldo Spanien), Jonas Degnbol (Skjern), Jesper Jensen (Stord, Norge).

Afgang: Tjørvi Olafsson (stoppet), Martin Søborg (Vrold/Skanderborg), Ras Bloch (Bad Neustadt, Tyskland).

Træner: Erik Veje Rasmussen.Fredericia:

Tilgang: Peter Marxen (Otterup), Tino Mogensen (Stralsund, Tyskland).

Afgang: Micke Næsby (Algeciras, Spanien).

Træner: Nick Rasmussen.Bjerringbro:

Tilgang: Kjetil Strand (Flensburg-Handewitt, Tyskland), Milan Grubanov (Djurgaarden, Sverige), Jarle Rykkje (Fyllingen, Tyskland), Frederik Wahlström (Djurgaarden, Sverige), Jakob Kristensen (Lemvig).

Afgang: Jan Sørensen (Viborg), Heins Kart Pedersen (Silkeborg/Voel), Jonas Edland (Helsinge), Ivica Zubac (Kristianstad, Sverige).

Træner: Marinko Kurtovic.Team Helsinge:

Tilgang: Jens Weywadt (Ajax), Magnus Magnusson (KR, Island), Jonas Edland (Bjerringbro), Robert Savkovic (AaB).

Afgang: Rasmus Haagensen (stoppet).

Træner: Krister Lindgren.TMS Ringsted:

Tilgang: Ole Grening (Kolding), Jesper Thomns (Vestlolland), Michael Riis (GOG).

Afgang: Ingen.

Træner: Flemming Oliver.Silkeborg/Voel:

Tilgang: Lars Dissing (AaB), Kasper Poulsgaard (Lemvig), Heins Kart Pedersen (Bjerringbro).

Afgang: Ingen.

Træner: Jesper Ø. Pedersen.Viborg:

Tilgang: Nikolaj Jacobsen (THW Kiel, Tyskland), Morten Bjerre (Hamburg SV), Michael V. Knudsen (Skjern), Jan Sørensen (Bjerringbro).

Afgang: Kim Møller (Stoholm), Carsten Müller (Stoholm).

Træner: Ulrik Wilbek.Svendborg:

Tilgang: Claus Jacob Jensen (GOG), Dennis Klinge (Kolding), Simon Lindhardt (Tommerup), Kenneth Olsen (GOG).

Afgang: Ingen.

Træner: Carsten Jensen.

Kvinder

FCK Håndbold:

Tilgang: Chana Masson (Mislata, Spanien), Leila Lejeune (Viborg), Camilla Andersen (Slagelse).

Afgang: Helle Wehl (stoppet), Lina Møller (Fox Team Nord), Sofie Steffensen (TMS Ringsted), Esther Skibelund (stoppet), Marina Keevo (stoppet).

Træner: Morten Soubak.Ikast-Bording:

Tilgang: Tanja Milanovic (Randers), Ane Brustuen (Gjøvik/Vardal, Norge), Ditte Andersen (GOG), Karen Brødsgaard (Viborg).

Afgang: Tonje Kjærgaard (stoppet), Daniella Erceviz (stoppet), Trine Jensen (Aalborg DH), Isabel Blanco (Aalborg DH), Narcisa Paunica (Aalborg DH).

Træner: Magnus Johansson (ny).Slagelse:

Tilgang: Rikke Hørlykke (GOG), Maja Savic (Budocnost, Serbien), Cecilie Leganger (Krim, Slovenien), Rugile Kliukate (Krim, Slovenien).

Afgang: Camilla Andersen (FCK), Stine Frank (GOG), Maja Mitrovic (stoppet), Maria Hansen (stoppet), Stephanie Cano (Elda, Spanien), Anja Freser (Krim, Slovenien).

Træner: Anja Andersen.GOG:

Tilgang: Stine Frank (Slagelse), Anette Hovind Johansen (Nordstrand, Norge), Anna Kareeva (Lada Toljatti, Rusland), Aiko Hayafune (Chateraise, Japan).

Afgang: Rikke Hørlykke (Slagelse), Gitte Sunesen (stoppet), Sara Andersson (Sverige), Ditte Andersen (Ikast-Bording), Lala Schmidt (NFH Nykøbing), Birgit van Os (Tvis Holstebro).

Træner: Bert Bouwer.TMS Ringsted:

Tilgang: Wilma Gaiskyte (Hypo, Østrig), Åshild Lothe Karlsen (Frederikstad, Norge), Rive Ravnholdt (Nykøbing), Andrea Groot (Byåsen, Norge), Stinne Nygård Nielsen (Roar), Sofie Steffensen (FCK), Camilla Sølling (Roar), Tina Houborg (Frederikstad, Norge), Line Petersen (Nykøbing).

Afgang: Natasja Nielsen (stoppet), Mie Schack (stoppet), Winnie Wollesen (stoppet).

Trænere: Torben Christensen og Jakob Fryd.Randers HK:

Tilgang: Carmen Amarei Lungu (Besanson, Frankrig), Minaela Senocico (Napoca, Rumænien), Ionica Munteanu (Le Havre, Frankrig), Anja Nielsen (IBV, Island), Heidi Johansen (Fox Team Nord), Olga Hoffmann (Fox Team Nord), Berit Kristensen (Viborg).

Afgang: Chao Zhai (Viborg), Tanja Milanovic (Ikast-Bording), Christine Lindemann (Kolding).

Træner: Kjersti Grini.Esbjerg:

Tilgang: Beatrix Benyats (Aalborg DH), Mette Kragelund (Frankfurt, Tyskland), Vivi Sandberg (Haderslev), Lise Hansen (Silkeborg-Voel).

Afgang: Ingen.

Træner: Jan Leslie.Horsens:

Tilgang: Christina Kørup (SK Århus).

Afgang: Kirsten Sønderskov.

Træner: Thomas Hylle.Viborg:

Tilgang: Chao Zhai (Randers), Grit Jurack (HC Leipzig, Tyskland), Isabel Ortuno Torrico (Elda, Spanien), Karen Smidt (Skive).

Afgang: Leila Lejeune (FCK), Berit Kristensen (Randers), Marie Staun (Skive), Grit Kristensen (Skive), Camilla Søndergård (Skive), Ann-Grete Nørgaard (Skive), Mari Ann Laursen (SK Århus).

Træner: Ryan Zinglersen.Aalborg DH:

Tilgang: Louise Pedersen (Kolding), Isabel Blanco (Ikast-Bording), Trine Jensen (Ikast-Bording), Narcisa Paunica (Ikast-Bording), Katrine Lunde (Vipers, Norge), Kristine Lunde (Vipers, Norge).

Afgang: Beatrix Benyats (Esbjerg), Anniken Solberg (Sindal), Maren Villabø (Byåsen, Norge), Christina Haugaard (Sindal), Erika Nilsson (Skövde, Sverige).

Træner: Christian Dalmose Kolding:

Tilgang: Christine Lindemann (Randers), Pernille Knudsen (Haderslev), Rikke Zachariassen (Gudme HK).

Afgang: Louise Pedersen (Aalborg DH), Annette Olesen (stoppet), Ella Grødem (Frankrig), Anne Louise Kristensen (stoppet).

Træner: Morten Arvidsson (ny).SK Århus:

Tilgang: Maria Toth (Debrechen, Ungarn), Brigitte Myklebust (Alicante, Spanien), Mari Ann Laursen (Viborg), Hrafnhildur Skuladottir (Tvis Holstebro).

Afgang: Christina Kørup (Horsens), Stephanie Moreau (Besanson, Frankrig), Merethe Hansen (stoppet), Mette Lejsgaard (stoppet), Birgitta Kaas (stoppet).

Træner: Jesper Holmris (ny).

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer.

Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

For få adgang til indhold på Berlingske.dk skal du tillade visning af annoncer på Berlingske.dk. Se hvordan du gør her..

Tak for din forståelse.

Hov! Hvor blev min artikel af..!?

Du er træt af reklamer. Vi ved det godt! Men de betaler for den artikel, du sidder og læser. Vi vil derfor sætte stor pris på, at du tilføjer Berlingske.dk til din adblocker's "whiteliste".

Tak for din forståelse.